KAMFORA - Działanie rozgrzewające i przeciwbólowe we wcierkach dla koni.

Cynamonowiec kamforowy, drzewo kamforowe, kamforowiec- Cinnamomum camphora Ness et.
To długowieczne drzewo występujące w południowych Chinach, na Tajwanie, w Japonii i w Wietnamie. W hinduizmie drzewo to ma znaczenie kultowe. Z cynamonowca kamforowego wytwarza się popularny i znany w Polsce olejek kamforowy - kamforę, znajdujący zastosowanie w medycynie i w przemyśle chemicznym. Olejek destylowany jest z kory i gałązek cynamonowca kamforowego. 

Czy to z tego drzewa otrzymuje się cynamon do naszej ulubionej szarlotki?
- Nie. Cynamon otrzymuje się z kory cynamonowca cejlońskiego, drzewa z tej samej rodziny wawrzynowatych, jednak o korze o zupełnie innym smaku i zapachu, a także o innych właściwościach.

 

Olejek kamforowy

  • wykazuje silne działanie rozgrzewające, powodując miejscową poprawę krążenia krwi
  • działa znieczulająco i przeciwbólowo
  • zmniejsza stany zapalne
  • hamuje rozwój bakterii i grzybów
  • wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe
  • należy też do naturalnych repelentów, odstraszających owady
  • łagodzi swędzenie.

 

Kamforę można również wykorzystać do inhalacji. Przynosi to widoczną ulgę  podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Silny, drażniący aromat udrażnia drogi oddechowe, zmniejszając uciążliwe objawy przeziębienia.

 

Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne  kamfora to częsty składnik preparatów i wcierek rozgrzewających i znieczulających dla koni. Stosowana jest na nerwobóle, bóle reumatyczne i stany zapalne mięśni i stawów.

Mechanizm działania kamfory
Kamfora powoduje miejscowe przekrwienie skóry i podrażnia, wywołując uczucie ciepła. Poprawa to przepływ krwi w miejscu bólu i łagodząc go oraz prowadzi do zmniejszenia występującego obrzęku i stanu zapalnego.