WOSK PSZCZELI - Cera Flava. Jego zastosowanie w pielęgnacji kopyt i wyrobów skórzanych.

Wosk pszczeli - Cera Flava
Wydzielina gruczołów woskowych pszczół, będąca podstawowym budulcem plastrów w ulu. Można powiedzieć, że to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania miodu, który jest wykorzystywany przez ludzi już od kilku tysięcy lat.

Wosk Pszczeli - produkowany jest przez pszczołę miodną. W temperaturze pokojowej jest on ciałem stałym o barwie jasnożółtej.
Jak się go pozyskuje?
Plastry wyjęte z ula pozbawia się miodu poprzez odwirowywanie, a następnie topi się w gorącej wodzie i filtruje, aby oczyścić. Powstaje wówczas żółta masa o charakterystycznym zapachu miodu. Temperatura topnienia wosku pszczelego to około 65°C.

Skład chemiczny wosku jest zmienny i zależy od jego pochodzenia. Według badań naukowych wosk zawiera ponad 300 pożytecznych składników (witaminy, mikroelementy, rozmaite kwasy, w tym tłuszczowe). Zawiera on głównie estry kwasu palmitynowego i alkohole woskowe: mircylowy i certylowy.


Pozyskiwany od pszczół wosk, ma dość powszechne zastosowanie:

  • do produkcji świec, które zapalone pachną miodem
  • do produkcji preparatów impregnujących i natłuszczających do drewna
  • do wyrobów skórzanych  - wosk pszczeli działa jak bariera ochronna na powierzchnie nawilża i impregnuje przedłużając jej żywotność, uelastycznia i zmiękcza, chroni przed wilgocią
  • do produkcji środków czystości typu pasty
  • do produkcji kosmetyków
  • jako kluczowy składnik preparatów dla koni do kopyt - natłuszcza i nawilża kopyto oraz chroni je przed wilgocią.

Podsumowując:
Wosk pszczeli posiada zdolności lecznicze, dzięki karotenoidom i nienasyconym kwasom tłuszczowym. Wykazuje działanie natłuszczające, ochronne, zapobiega wysuszaniu i chroni przed wilgocią.

 

 

d